Facebook

Zarząd Główny AZS


Akademickie Mistrzostwa PolskiAkademickie Mistrzostwa Polski są kontynuacją organizowanych od 1961 roku Mistrzostw Polski Szkół Wyższych i Mistrzostw Polski Typów Uczelni. Rozgrywki organizuje od początku ich powstania Akademicki Związek Sportowy. Wsparcie finansowe na ich prowadzenie i koordynację stowarzyszenie otrzymuje z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dzięki dynamicznemu rozwojowi, zwiększeniu liczby startujących uczestników oraz szerokiemu programowi rywalizacji stanowią doskonałą wizytówkę działalności związanej z upowszechnianiem kultury fizycznej. U progu drugiego stulecia AZS najważniejsza impreza sportu powszechnego przyjęła nazwę używaną dotąd przez większość studentów walczących w barwach swoich uczelni.

Akademickie Mistrzoswa Polski mają formułę jednoroczną i obejmują 40 dyscyplin, w których jest prowadzona klasyfikacja drużynowa. Ponad połowa z nich (przede wszystkim w sportach zespołowych) rozgrywana jest w systemie eliminacyjnym. Oznacza to, że do występu w finale potrzebne jest przebrnięcie jednego (strefa) lub dwóch (środowisko i strefa) etapów eliminacji. 19 dyscyplin (głównie w sportach indywidualnych) rozgrywanych jest w bezpośredniej rywalizacji wszystkich zainteresowanych, którzy spotykają się na jednych zawodach.

Zdobycie największej liczby punktów w 30. najlepszych startach daje uczelni tytuł Akademickiego Mistrza Polski. Zwycięstwo w jednej z dyscyplin upoważnia zaś uczelnię do udziału w Akademickich Mistrzostwach Europy (o ile tylko EUSA - Europejska Federacja Sportu Akademickiego - organizuje zawody w tej dyscyplinie).

Mistrzostwa pozwalają wyłonić także najlepsze uczelnie w poszczególnych typach. Na podstawie klasyfikacji generalnych przyznawane są tytuły i medale dla czołowych szkół z grona politechnik, uniwersytetów, akademii, akademii wychowania fizycznego oraz uczelni medycznych, zawodowych i niepublicznych. W porównaniu do ostatnich Mistrzostw Polski Szkół Wyższych nie ma już bowiem oddzielnych zawodów dla poszczególnych typów uczelnianych.

(źródło : www.amp.azs.pl)
< Poprzedni
Powered by Joomla!
© 2008 Organizacja Środowiskowa AZS Katowice