Klasyfikacja Akademickich Mistrzostw ¦l±ska 2016/2017

4. AWF Katowice - 689 pkt.
5. ¦UM Katowice - 612 pkt.

Facebook

Zarz±d Główny AZS

Aktualno¶ci arrow AM¦ arrow Sporty zespołowe arrow Politechnika ¦l±ska i PWSZ w finale
Politechnika ¦l±ska i PWSZ w finale
poniedziałek, 20 kwiecień 2009
W dniu 29.03.2009 na hali ZSO w Rudniku k/Raciborza odbył się turniej rewanżowy I Ligi Grupy A Akademickich Mistrzostw ¦l±ska w koszykówce mężczyzn. W zawodach udział wzięły drużyny Politechniki ¦l±skiej Gliwice, WSH Sosnowiec, WSB Chorzów oraz drużyna gospodarzy PWSZ Racibórz.

W pierwszym meczu turnieju zmierzyły się ze sob± Politechnika ¦l. i PWSZ. Mistrzowie poprzedniej edycji nie pozostawili złudzeń beniaminkowi tych rozgrywek i wygrali wysoko 80:25. W drużynie go¶ci najwięcej punktów zdobył Piotr Krupa (20 pkt.), a w drużynie PWSZ wyróżnił się w ataku Adam Białdyga (12 pkt.)

W drugim meczu zmierzyły się ekipy WSH Sosnowiec i WSB Chorzów. Mecz odznaczał się dobra obron± obu ekip, co skutkowało bardzo słab± skuteczno¶ci± w ataku. Po pierwszej połowie wynik spotkania brzmiał tylko 15:11!!! W drugiej połowie gracze WSH uzyskali przewagę nawet 12 punktów, jednak nie podłamało to drużyny z Chorzowa. Wzięty przez trenera czas spowodował, że zawodnicy WSB sukcesywnie odrabiali stratę dochodz±c rywali nawet na 2 punkty. Spowodowało to, że byli¶my ¶wiatkami zaciętej końcówki spotkania. W niej, gracze z Sosnowca skutecznie wykonywali rzuty wolne dzięki czemu wygrali to spotkanie 35:26. Wręcz koncertowo zagrał w tym spotkaniu gracz WSH Bartosz Kokoszka, zdobywca 20 punktów z 35 całej drużyny.

W kolejnym meczu turnieju zmierzyły się ze sob± ekipy WSB Chorzów i PWSZ Racibórz. Zdeterminowani gracze PWSZ od pocz±tku spotkania narzucili własny styl gry, graj±c twardo w obronie i wyprowadzaj±c skuteczne kontry. Po pierwszej kwarcie PWSZ prowadziło 17:6. W dalszej czę¶ci meczu zawodnicy z Raciborza powiększali jeszcze przewagę wygrywaj±c ostatecznie spotkanie 61:41. Najwięcej punktów w drużynie zwycięzców zdobył Grzegorz Marciak (18 pkt)
W następnym meczu zmierzyły się ze sob± Politechnika ¦l±ska i WSH Sosnowiec. Drużyna z Gliwic, podobnie jak wszystkie inne spotkania, wygrała również ten mecz bardzo wysoko 83:34 dominuj±c od pierwszej do ostatniej sekundy meczu. Najwięcej oczek na swoim koncie zgromadził w drużynie Politechniki Bartosz Brand – 17.

Rozpędzona Politechnika ¦l±ska id±c za ciosem w następnym meczu zmierzyła się z WSB Chorzów. Podobnie jak wcze¶niejsze spotkania drużyny z Gliwic, i to spotkanie okazało się jednostronnym widowiskiem. Politechnika wygrała swoje ostatnie spotkanie w turnieju 84:26 zapewniaj±c sobie zwycięstwo w grupie z kompletem zwycięstw.

W ostatnim meczu turnieju zmierzyły się ze sob± zespoły WSH Sosnowiec i PWSZ Racibórz. Wyniki wcze¶niejszych spotkań spowodowały, że spotkanie tych dwóch drużyn decydowało o tym, kto obok Politechniki awansuje do finałów AM¦. Pocz±tek spotkania ułożył się po my¶li go¶ci. Spotkanie rozpoczęli od prowadzenia 9:2. Wzięty czas przez trenera PWSZ, spowodował, że gracze gospodarzy zaczęli powoli odrabiać straty. Po pierwszej kwarcie prowadzili jeszcze go¶cie 15:12, ale zaraz na pocz±tku drugiej kwarty PWSZ dogonił rywali. Od tej pory gra toczyła się kosz za kosz. Do przerwy WSH prowadziło 27:25. Jednak od pocz±tku drugiej połowy gracze gospodarzy „rzucili się” do frontalnego ataku. Zaczęli grać skutecznie w obronie, co owocowało wieloma przechwytami graczy PWSZ i niecelnymi rzutami rywali, po których PWSZ wyprowadzało szybki atak. Drug± połowę meczu PWSZ wygrało 36:15 kończ±c mecz zwycięstwem 61:43. Dzięki temu zwycięstwu PWSZ zapewniło sobie drugie miejsce w tabeli i awans do turnieju finałowego!

Po turnieju trener PWSZ Marcin Parzonka powiedział: „Zrealizowali¶my plan maksimum, który przed rozpoczęciem sezonu wydawał się niemożliwy do osi±gnięcia. Przed sezonem zakładali¶my, że realnym planem jest spokojne utrzymanie w I lidze, tzn. uniknięcie gry w barażach. Po pierwszym turnieju w Gliwicach, po cichu zaczęli¶my my¶leć o walce o awans, ale wiedzieli¶my, że nie będzie to proste. Jednak dzi¶ udowodnili¶my, że to wła¶nie nam należy się drugie miejsce w grupie i awans do finałów. Wiele jeszcze jest w naszej grze do poprawienia, bo wci±ż gramy falami, nie potrafimy utrzymać pełnej koncentracji przez cały mecz. Ale dzi¶ o tym nie my¶limy. Dzi¶ jest czas na ¶więtowanie, bo jako beniaminek I ligi awansowali¶my do finałów i jeste¶my jedn± z czterech najlepszych drużyn na ¦l±sku!!!”