Aktualności
Spręż i koncentracja
poniedziałek, 20 grudzień 2010
Jak się okazuje nie trzeba wcale podciągać się na jednej ręce ani robić 50 pompek w serii by móc wziąć udział w Akademickich Mistrzostwach Śląska we Wspinaczce Sportowej. Na starcie do tegorocznych zawodów stanęło ponad 50 studentów i studentek ze śląskich uczelni.

Areną zawodów, które odbyły się 17 grudnia była tradycyjnie już ściana wspinaczkowa Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach przy ul. Raciborskiej. Jako, że wielu wspinaczy z regionu zna na pamięć chwyty, które się tam znajdują organizatorzy przygotowali dla zawodników 4 specjalne drogi konkursowe.Na początek zarówno kobiety jak i mężczyźni musieli zmierzyć się z trasami eliminacyjnymi. Dziewczynom nieco kłopotów sprawił początkowy długi trawers, zaś u chłopaków główne trudności koncentrowały się na wyjściu przez okap. Jednak, raz po raz pojawiali się wspinacze, którzy przebiegali przez trasy eliminacyjne. I jak się później okazało, nie był to zbieg okoliczności. W momencie, gdy do ostatniego chwytu (tzw. topu) doszło 11 dziewczyn i ponad 20 chłopaków, sędziowie brali bowiem pod uwagę czas przejść - tak oto poznaliśmy finałowe „ósemki”.W finałach zawodnikom bardziej niż pośpiech przydawała się koncentracja i maksymalne sprężenie, drogi były już bowiem znacznie trudniejsze. Wśród kobiet finałowa trasę pokonały w całości 4 zawodniczki. Najszybciej, podobnie jak rok temu, udało się to Angelice Miśkowskiej z Politechniki Śląskiej. Zawodniczka ta, mimo drobnego błędu w środku drogi, nie dała szans swoim głównym rywalkom – Marcie Kostrzewskiej (UŚ Katowice) i swojej koleżance z drużyny Dominice Warać.Męski finał wzbudził również wiele emocji. W przeciwieństwie do dziewczyn, mężczyźni nie wspinali się na wędkę, a pokonywali drogę z prowadzeniem od dołu. Pierwsi z finalistów nie mieli jednak okazji nawet dojścia do pierwszej wpinki, gdyż trasa ułożona przez Pawła Wyciślika okazała się dla nich za trudna. Po starcie siedmiu zawodników, najwyżej sięgnięty chwyt należał do Kajetana Koperwas (UŚ Katowice), ubiegłorocznego wicemistrza. Jednak ostatnim zawodnikiem w stawce był doświadczony wspinacz gospodarzy Krzysztof Sas-Nowosielski. Gdy pokonywał kluczowe miejsce na drodze, nikt nie wątpił już w to, że to on, jako jedyny tego dnia, osiągnie topowy chwyt. Tym samym Kajtek musiał uznać wyższość nestora i zadowolić się srebrem. Brąz przypadł w udziale Wojciechowi Gilowi (UŚ Katowice).Drużynowo bezkonkurencyjna okazała się Politechnika Śląska, która wygrała rywalizację w obu kategoriach. Wśród kobiet na pozostałych stopniach podium stanęły zawodniczki Uniwersytetu Śląskiego (srebro) oraz AWF Katowice (brąz). Zwycięstwo indywidualne przyniosło chłopakom z AWF’u w drużynówce jedynie brąz, zaś puchar za drugie miejsce trafił w ręce ekipy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Medycy tak spontanicznie cieszyli się ze srebra, że na dekorację wyszli nawet w fartuchach lekarskich.

Tym pozytywnym akcentem zakończyła się impreza, która z roku na rok przyciąga coraz więcej zapaleńców wspinania. Pozostaje mieć nadzieję, że dzięki temu i sama wspinaczka znajdzie szerszy krąg zainteresowania w środowisku akademickim. Szczególnie, że jest to jedna z dyscyplin, która można uprawiać w ramach tzw. Studenckiej Strefy Aktywności (więcej szczegółów). A więc do zobaczenia na ścianie!

icon Wyniki zawodów

Galeria zdjęć z zawodów (foto: Michał Walusza)
Galeria zdjęć z zawodów (foto: Kamil Rafa) - zdjęcia z platformy

Ostatnia aktualizacja ( poniedziałek, 27 grudzień 2010 )
< Poprzedni   Następny >
Powered by Joomla!
© 2008 Organizacja Środowiskowa AZS Katowice